1. Projektowanie logo dla firmy — pytania pomocnicze
1.1 Czym zajmuje się działalność Twojej firmy?
To pytanie dotyczy branży, w której działasz. Samo napisanie, np. branża prawnicza, na niewiele się nam zda. Są działy zajmujące się pomocą rodzinie, specjalizujące się w rozwodach czy prawie pracy. Skonkretyzowanie działań pomoże ukierunkować nasz projekt i zawęzić obszar.
1.2 Kto ma być głównym odbiorcą Twoich usług? Do kogo głównie ma być skierowana oferta?
Dzięki tej informacji, w naszym projekcie logo możemy dostosować odpowiedni font i kolor. Nasze wybory opieramy o psychologię barw i grupę docelową. Kobiety preferują pastelowe kolory i ozdobne fonty, mężczyźni zaś cenią sobie wyraziste i zdecydowane barwy. Do starszych osób przemawiają kolory stonowane, do młodszych — jaskrawe. Dla marki premium wybierzemy czerń i złoto. Zielony doskonale pasuje do firm związanych z branżą eko, zdrową żywnością czy rolnictwem.
1.3 Czy masz swoje materiały, preferencje odnośnie kolorystyki, typu czcionki do logo dla firmy?
Pomysły i inspiracje na projekt są dla nas dużą dawką wiedzy o Twoich preferencjach. Możesz dołączyć do briefu zrzuty ekranu, linki do projektów, zdjęcia, a nawet swój projekt z szablonu, np. z Canvy. Prawdziwą kopalnią inspiracji są platformy Dribbble lub Pinterest. Graficy z całego świata umieszczają tam swoje pomysły graficzne.
1.4 Z czego ma składać się logo dla Twojej marki:
a) sygnet i logotyp,
b) tylko logotyp,
c) sygnet, logotyp i tagline.
To pytanie często przysparza wielu znaków zapytania. Sygnet, logotyp, logo, tagline — co to w ogóle jest? Spieszymy z wyjaśnieniami.
2. Różnice między pojęciem logo a logotyp
Logo
Składa się z jednej, dwóch lub ewentualnie trzech części. Pierwsza z nich to:
2.1 Sygnet, czyli znak graficzny, który reprezentuje daną markę. Powinien być minimalistyczny, ale jednocześnie przekazujący silne przesłanie. Odpowiednio zaprojektowany znak korzystnie wpłynie na postrzeganie Twojej firmy.
2.2 Logotyp Innymi słowy, jest to nazwa firmy, organizacji, stowarzyszenia. Aby spełniał swoją funkcję, ważny jest dobór ciekawego, przykuwającego uwagę — fontu.
2.3 Tagline Jest to slogan określający cechy firmy. Na przykład dla firmy McDonald’s jest to I’m lovin’ it, a dla Nike — Just do it.
Przykładowa budowa logo:
3. Projekt logo czy logotyp?
Logo marki nie musi zawierać wszystkich trzech elementów. Możesz reprezentować swoją firmę poprzez interesującą i przyciągającą uwagę nazwę w wyjątkowej czcionce. Dobry logotyp także wyróżni Twój produkt. Unikalny design sygnetu może opowiedzieć wiele o branży, dlatego warto rozważyć ten pomysł przy tworzeniu logo.
Przy zleceniu projektu logo dla marki, warto rozważyć kilka aspektów. Czy minimalistyczne podejście byłoby odpowiednie? Czasami mniej oznacza więcej, a prostota może być kluczem do dotarcia do odbiorcy. Minimalistyczne logo jest łatwiejsze do umieszczenia na materiałach firmowych takich jak papier firmowy czy wizytówki.
Pamiętaj, że logo to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim przekaz, który chcesz przekazać swoim odbiorcom. Profesjonalny projektant graficzny pomoże połączyć te elementy w spójną i skuteczną całość.
Podsumowując, od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz opowiedzieć Odbiorcom o swojej marce.
4. Aktualne trendy — projektowanie logo 2024
Kolory
Najpopularniejsze kolory wykorzystywane w projektach graficznych 2024 to:
- Barwy zimne — niebieski, turkus, błękit,
- Pastelowe kolory — odcienie zieleni, szarości, różu, błękitów, fioletów,
- Barwy Ziemi — brąz, zieleń, odcienie szarości, żółci
- Energetyzujące kolory — pomarańcz, żółty, czerwony.
Styl marki
Chcesz, by Twój projekt logo był funkcjonalny, a jednocześnie modny? Oto kilka najpopularniejszych trendów na logo Twojej firmy:
1. Prostota i minimalizm
Mniej znaczy więcej — to hasło będzie zawsze aktualne. Proste, minimalistyczne logo jest łatwiejsze do zapamiętania. W naszym projekcie używajmy maksymalnie trzech kolorów. To lepszy sposób na dotarcie do naszych Klientów.
2. Gradient
Dzięki połączeniu dwóch lub więcej kolorów projekt logo zyskuje na głębi i dynamice. Efekt 3D sprawia, że nasz znak będzie się wyróżniał.
3. Powrót do retro
Styl vintage jest widoczny nie tylko w modzie, ale i projektach graficznych. Powrót do przeszłości znajduje coraz więcej zwolenników. Inspiracje przeszłością w logo z akcentem nowoczesności, to nowy trend w projektowaniu.
4. Zastosowanie przestrzeni negatywnej w logo
Umiejętność manipulacji przestrzenią tworzy niezwykłe złudzenia optyczne, które z pewnością przyciągną oko Twoich odbiorców. Przykładem służy logo FedEx. Pomiędzy literami E i x sprytnie ukryto strzałkę.
Przykład realizacji można zobaczyć tutaj.