Strona Internetowa WordPress. Wszystko, co musisz wiedzieć. Wady i zalety oraz koszty.

W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat WordPress. Między innymi wady i zalety, koszty strony oraz przykłady witryn WordPress.

Spis treści

1. Co to jest WordPress?

Na początek zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym w ogóle jest WordPress. Najprościej mówiąc, jest to narzędzie, które pozwala zarządzać nam, edytować i wprowadzać nowe treści na stronę internetową. Jest to obecnie zdecydowanie najpopularniejsze i najprzyjaźniejsze na rynku narzędzie. Tak naprawdę jest to niczym nieograniczona platforma, gdzie stworzyć można blog, stronę internetową, sklep internetowy czy platformę kursową.

Jakie wady i zalety ma WordPress, jakie są koszty? Dla kogo strona internetowa wykonana w WordPress będzie idealna, a w jakim przypadku się nie sprawdzi? Poniżej znajdziesz zbiór najistotniejszych informacji.

administracja strony internetowej WordPress
panel zarządzania WordPress

2. Zalety WordPress.

2.1 Kontrola strony, wprowadzanie zmian.

Witryna, która zbudowana będzie z wykorzystaniem WordPress, pozwoli Ci na pełną kontrolę wszystkich elementów. Samodzielnie, bez wiedzy programistycznej będziesz w stanie edytować teksty, publikować wpisy blogowe, zmieniać i dodawać nowe zdjęcia. 
W każdej chwili będziesz w stanie zmienić nowe kolory Twojej strony czy czcionkę na całej stronie. Zrobisz to w jednym miejscu.

Ważne: Istotne będzie w tym miejscu to, czy po stworzeniu strony internetowej otrzymasz instrukcje zarządzania stroną od jej wykonawcy. Na rynku jest mnóstwo firm oferujących usługę tworzenia stron internetowych i wielu z nich ma swoje wyrobione praktyki pracy. Dlatego ważne jest indywidualne podejście w tej kwestii.
Tworząc stronę u mnie, po zakończeniu prac otrzymujesz darmowe szkolenie online, na którym pokazuję Ci wszystko, co będzie Ci potrzebne do samodzielnego zarządzania witryną.

edycja strony internetowej WordPress
podgląd edycji strony internetowej badracode.pl

2.2 Ogromna baza wiedzy.

W wyszukiwarce czy na YouTube znajdziesz mnóstwo darmowej wiedzy związanej z zarządzaniem WordPress. Gdy będziesz chciał wprowadzić jakieś nowe zmiany samodzielnie, na pewno znajdziesz informacje na ten temat. 

Ważne: Przed podjęciem współpracy z twórcą strony lub agencją marketingową sprawdź dostępność darmowej wiedzy w obrębie ich strony internetowej. Koniecznie poszukaj konkretnych materiałów, które mogą Ci się przydać, na przykład: „Jak dodać wpis na bloga?”, „Jak zadbać o SEO podstrony?” czy „Jak edytować wybrane elementy na mojej stronie?”.

2.3 Najpopularniejsze narzędzie do tworzenia stron internetowych.

Obecnie około 40% wszystkich stron internetowych korzysta z WordPress. Jest to ogromna część całego rynku. Dzięki temu w razie potrzeby bez większych problemów znajdziesz wsparcie programisty.

Ważne: Aby tak było i abyś nie miał problemów z uzyskaniem pomocy przy swojej stronie od innej osoby niż jej twórca, kluczem jest dobrze zbudowana witryna. Minimum wtyczek i zbędnego kodu. Zawsze weryfikuj i sprawdzaj osoby, od których otrzymałeś oferty.

2.4 Strona na własność, bez abonamentów.

Strona stworzona przy użyciu WordPress jest Twoją własnością. Po realizacji powinieneś otrzymać przekazane prawa autorskie. Nie płacisz nic dodatkowego niż opłata za usługę stworzenia strony. To jedna z przewag nad kreatorami www z rynku, która na dłuższą metę przyniesie Ci spore oszczędności.

Ważne: Zawsze pytaj autora i weryfikuj czy Twoja strona nie korzysta z żadnych dodatkowych płatnych abonamentowo wtyczek i dodatków. Powinno być tak jedynie w przypadku gdy wyraźnie się na to umówiliście. 
Więcej na temat kosztów związanych ze stroną WordPress znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

2.5 Narzędzie bardzo dobre do pozycjonowania.

Strona internetowa WordPress bardzo szybko może znaleźć się na górze wyników wyszukiwania w Google. Szczególnie w przypadku pozycjonowania lokalnego. Wbrew tego, co piszą i mówią agencje SEO, nie jest to skomplikowany i trudny proces. Z odpowiednim podejściem i sprawdzonym planem działania, powinno się to udać i w Twoim przypadku.

Ważne: Kwestia pozycjonowania strony internetowej to temat złożony. Nie każda witryna może znaleźć się na szczycie wyszukiwarki, natomiast są praktyki, które mogą Ci zdecydowanie pomóc to osiągnąć.
Dodatkowo zawsze weryfikuj firmy i osoby proponujące Ci usługę pozycjonowania strony. Sprawdź koniecznie, jak pozycjonuje się ich strona na kluczowe dla ich firmy słowa. Dla przykładu w moim przypadku będzie to: „strony internetowe Płock”. Nie daj się nabrać na hasła: „Jesteśmy pierwsi w Google”. Gdzie artykuł na pierwszym miejscu to: „jak wybrać miniaturkę na FB”. Czyli po prostu frazy niezwiązane z firmą i takie, które nie mają żadnej konkurencji.

optymalizacja SEO strony internetowej WordPress
optymalizacja SEO podstrony przy użyciu wtyczki RankMath SEO

2.6 Łatwa integracja z narzędziami Google.

Integracja z Google to jeden z kluczowych aspektów stworzenia skutecznej strony internetowej. Wszystkie narzędzia typu: Google Search Console, Google TAG Manager czy Google Analytics powinny zostać wdrożone na początku, podczas tworzenia witryny. Tak naprawdę można to zrobić w kilka chwil poprzez przeklejenie gotowych kodów, które znajdziemy w panelu administratora na koncie Google.

Ważne: Pamiętaj, że jeśli chcesz skorzystać z czyichś usług na stworzenie strony internetowej to integracje z wyżej wymienionymi narzędziami, nie powinny być dodatkowo płatne. Tak jak pisałem wyżej, jest to proces bardzo prosty. Jeśli twórca Twojej strony „zapomniał o tym” i chciałbyś spróbować zrobić to samodzielnie, to znajdziesz dedykowany wpis w mojej bazie wiedzy.

2.7 WordPress pozwala na stworzenie strony internetowej w wielu językach.

Możesz spokojnie prowadzić stronę wielojęzyczną w obrębie jednej instalacji WordPress. Nie potrzebujesz do każdego języka osobnej domeny lub subdomeny. Świetną wtyczką do dodania tłumaczenia na inny język jest Polylang – w swojej darmowej wersji w zupełności wystarczy. Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest strona stworzona przeze mnie: voitas.eu.

2.8 Intuicyjne prowadzenie bloga.

WordPress sam w sobie oferuje przyjazny panel do dodawania nowych wpisów blogowych. Jeśli dodatkowo zadbamy o  jego rozbudowę, mamy idealne narzędzie pod względem optymalizacji SEO oraz wizualnej prezentacji artykułów. 

Ważne: Dobrze przygotowany blog powinien zawierać wtyczkę do optymalizacji SEO wpisów oraz instrukcję jej obsługi. Dodatkowo powinien mieć stworzone szablony wyświetlania wpisów, kategorii, wyników wyszukiwania i autora. Zwróć na to uwagę, realizując stronę internetową.

strona internetowa WordPress
podgląd panelu dodawania wpisu blogowego WordPress

2.9 Pozwala na prowadzenie sklepu internetowego.

Dzięki dodatkowi WooCommerce możesz prowadzić skuteczny sklep internetowy, którego cały panel zarządzania znajdował się będzie w jednym miejscu. W WordPress znajdziesz: zamówienia, płatności, integrację z kurierami, automatyczne faktury.

2.10 Idealnie dostosowany do telefonów komórkowych.

Tworząc stronę internetową WordPress, możemy swobodnie dostosować wyświetlanie się wszystkich elementów na różnych rozdzielczościach. Twoja strona powinna wyglądać idealnie od telefonów po telewizor.

Ważne: To, w jaki sposób Twoja strona będzie zachowywała się na różnych monitorach czy telefonach, zależy od tego, jak wybrany przez Ciebie programista podejdzie do tego. Pamiętaj o tym, że usługa przystosowania strony internetowej powinna zawierać się w każdej podstawowej wycenie. W obecnych czasach nie jest to żadna wartość dodana, a niezbędny element, bez którego strona internetowa jest w zasadzie bezużyteczna.

wady i zalety WordPress
edycja strony internetowej w wersji mobilnej

3. Wady WordPress.

3.1 Bezpieczeństwo strony internetowej.

Twoja witryna będzie bardzo bezpieczna, tylko jeśli zostanie odpowiednio do tego przygotowana. WordPress to popularne narzędzie i oprócz wielu zalet z tym związanych, jedną z wad jest podatność na ataki. Przez to, że korzystają z niego miliony stron na całym świecie, jest on ciągle testowany przez niechciane wirusy. Na szczęście zabezpieczenie go przed tymi atakami nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Ważne: Gdy tworzę stronę internetową, zawsze wdrażam kilka kroków, które maksymalnie zwiększają bezpieczeństwo Twojej witryny. Dodatkowo masz dostęp do kopii zapasowych z 21 lub 30 dni wstecz. W zależności od tego, jaki serwer wybierzesz – możesz liczyć na moją pełną rekomendację i wsparcie przy zakupie.

3.2 Spam trafiający na Twoją skrzynkę pocztową.

Częstym przypadkiem jest spam, który trafia na adresy mailowe powiązane z formularzami na stronie internetowej. Na szczęście bardzo szybkim, skutecznym i łatwym narzędziem do ochrony przed spamem jest reCaptcha v3 od Google. Jest to darmowe rozwiązanie, które rozpoznaje zachowania użytkownika na stronie, nie ma konieczności przepisywania kodu z obrazka czy rozwiązywania równania.

Ważne: Tak jak wspomniałem wyżej, jest to całkowicie darmowe rozwiązanie i jego wdrożenie zajmuje mniej niż 5 minut. Dlatego uważaj na wyceny, w których „zabezpieczenie formularzy” wymagało będzie od Ciebie dodatkowej opłaty.

3.3 Aktualizacje.

Strona wykonana na WordPress musi być regularnie aktualizowana. Zapobiega to niechcianym problemom. Gdy robimy to systematycznie, mamy głowę spokojną i wszystko działa na pewno tak, jak powinno.

Ważne: Tutaj kluczowym aspektem będzie ilość zainstalowanych wtyczek, ich źródło oraz jaki motyw został wykorzystany do stworzenia strony internetowej. Zapytaj agencję, z którą rozmawiasz, o liczbę wtyczek, które mają w planie zainstalować na Twojej stronie. Taka liczba powinna być znana przed rozpoczęciem pracy z marginesem +-2. Jeśli otrzymasz konkretną liczbę, a później okażę się, że pluginów jest zainstalowanych dużo więcej, masz prawo zażądać wyjaśnień. Najczęstszym powodem jest brak umiejętności i „łatanie” poprzez instalację dodatkowych wtyczek.
Pamiętaj: Zaufaj mi – bardzo dobra, rozbudowana strona może być zbudowana z 5 do 10 maksymalnie wtyczek.

wady i zalety WordPress
liczba wszystkich wtyczek strony internetowej sundunce.pl

3.4 Problemy z szybkością i wydajnością.

Strony postawione na WordPress mają czasami problemy z ładowaniem się strony. Jeśli czas reakcji jest zbyt duży, ma to wpływ na przykład na Twoje wyniki SEO. Jest to oczywiście bardziej złożony problem i na wynik szybkości składają się takie aspekty jak: odpowiednio dobrany serwer, ilość wtyczek, zainstalowany motyw, optymalizacja wielkości obrazków, miejsce hostowania filmów.

Ważne: O te wszystkie aspekty powinien zadbać wykonawca strony internetowej. Od samego początku powinien zarekomendować Ci odpowiedni serwer. Chyba, że przychodzisz do agencji z już zakupionym hostingiem i nie chcesz go zmieniać. Wtedy jednak powinieneś zostać szczerze poinformowany, jakie mogą być tego konsekwencje.

Krótko podsumowując. Wady i zalety WordPress to tak naprawdę w głównej mierze kwestia indywidualnego podejścia wykonawcy naszej strony. Listę najczęściej powtarzających się z perspektywy klientów problemów odnośnie stron internetowych oraz moje rozwiązania znajdziesz w tym artykule.

szybkość strony WordPress
szybkość strony internetowej kolodent.pl

4. Koszty WordPress.

Koszty WordPress powinny być podzielona na dwa rodzaje: stałe oraz abonamentowe. 
Teraz pewnie zadajesz sobie pytanie: „Ale przecież pisałeś przed chwilą, że WordPress nie ma żadnych kosztów abonamentowych”. I dokładnie tak jest. Sam WordPress żadnych abonamentów nie posiada, natomiast abonamentowe mogą być usługi z nim związane. Wyjaśnienie wszystko poniżej.

4.1 Inwestycja w stworzenie strony internetowej.

Postawienie skutecznej strony internetowej to pewna inwestycja. Z pewnością, gdy szukałeś cenników stron www, to najczęściej natrafiałeś na „to zależy”. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to aż tak straszne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Problem pojawia się, gdy stwierdzenie: „to zależy” nie jest odpowiednio wytłumaczone, a Ty mimo tego, że przeczytałeś ogromny artykuł, nadal nie masz zielonego pojęcia od czego „to zależy”.

Ważne: Ile kosztuje strona internetowa i od czego zależy cena oraz to, dlaczego w gruncie rzeczy porządnie wyjaśnione „to zależy” jest znacznie lepsze od konkretnego cennika, wyjaśniam  w tym artykule.

4.2 Serwer i domena. Stały koszt WordPress.

Są to dwie istotne kwestie. Istotne do tego stopnia, że bez ich posiadania nie jesteś w stanie wystartować z realizacją strony. W pierwszym roku operatorzy zawsze oferują promocję i obsługa obu tych rzeczy to około 60-100 złotych. W kolejnych latach to przedział 350-450 złotych za każdy przedłużony rok.

Ważne: Przed podjęciem współpracy z agencją zapytaj o konkretną kwotą, z jaką musisz się liczyć przy odnowieniu swojego serwera. Pamiętaj, że wykupiony serwer i domena muszą być zarejestrowane na Twoje dane. Jest to bardzo ważne.

strona internetowa WordPress
cena przykładowego serwera w firmie lh.pl

4.3 Płatne wtyczki i motywy.

Kolejnym kosztem WordPress mogą być zainstalowane płatne wtyczki, które wymagają odnowienia po roku użytkowania. Tutaj musisz zwrócić uwagę na to, czy wyraźnie umówiłeś się z agencją na takie rozwiązanie. Jeśli Twoja strona korzysta z jakiegoś abonamentowego rozwiązania, porozmawiaj o tym z twórcą strony, dowiedz się,dlaczego taka właśnie opcja została zastosowana.

Podsumowując, zawsze musisz być świadomy kosztów WordPress, z którymi będziesz miał do czynienia po zrealizowaniu strony. Poproś o pełną listę wtyczek czy narzędzi, które oprócz opłaty za stworzenie strony internetowej będą wymagały Twojej inwestycji.

5. Przykłady stron korzystających z WordPress. 

5.1 Biały Dom USA

Zobacz stronę online.

zrzut ekranu strony https://www.whitehouse.gov/

5.2 Walt Disney

Zobacz stronę online.

zrzut ekranu strony https://thewaltdisneycompany.com/

5.3 Sony Music

Zobacz stronę online.

zrzut ekranu strony https://www.sonymusic.com/

5.4 Welcome to Sweden

Zobacz stronę online.

zrzut ekrany strony https://sweden.se/

5.5 PlayStation Blog

Zobacz stronę online.

zrzut ekranu strony https://blog.playstation.com/

5.6 The Rolling Stones

Zobacz stronę online.

zrzut ekrany strony https://rollingstones.com/

6. Podsumowanie

6.1 Dla kogo jest WordPress? 

Widząc kilka przedstawionych przykładów stron internetowych ze świata, zauważyć możesz, że możesz mieć świetną stroną internetową korzystającą z WordPress. Zbudować możemy prostą stronę, landing page sprzedażowy, blog, stronę firmową czy sklep internetowy. 

WordPress idealnie sprawdzi się, gdy Twoja strona będzie dynamiczna, będziesz na niej wprowadzać zmiany, dodawać posty oraz chcesz mieć nad tym pełną kontrolę i możliwość weryfikacji, co robi dla Ciebie agencja. Teraz, gdy zmiany na świecie i na rynku dzieją się tak nagle i trzeba bardzo szybko na nie reagować, podstawą do dobrze działającego biznesu jest taka strona, która pozwoli Ci wprowadzać zmiany, nadążając za resztą. 

6.2 Kiedy WordPress się nie sprawdzi?

Jeśli chcesz zbudować jedynie wizytówkę swojej firmy, która ukaże się w internecie i nie chcesz później poświęcać jej kompletnie czasu, nie jest to zdecydowanie rekomendowane rozwiązanie. Strona internetowa to narzędzie, które może pracować dla Ciebie nieustannie przez 356 dni w roku. Wykorzystaj to!

7. Jaka będzie dobra witryna WordPress?

7.1 Musi mieć odpowiednio dobrany serwer.

Tak jak wspominałem wcześniej serwer czy inaczej zwany hosting to jedna z kluczowych kwestii w kontekście późniejszego szybkiego i sprawnego działania Twojej strony internetowej. Na samym początku trzeba dobrać odpowiednią ilość miejsca na dysku, zadbać o kopie zapasowe, darmowy certyfikat SSL czy wsparcie techniczne. O wszystkie te kwestie powinna zadbać dla Ciebie agencja tworząca Twoją stronę WordPress.

7.2 Minimalna ilość wtyczek.

Bardzo ważna kwestia, o której również pisałem w tym artykule oraz często o niej wspominam. Dobra, skuteczna strona internetowa nie potrzebuje więcej niż maksymalnie 10 wtyczek WordPress. Przy wyborze wykonawcy pamiętaj o ustaleniu liczby potrzebnych pluginów oraz dopytaj o to, czy któryś z nich będzie dodatkowo płatny abonamentowo.

liczba wszystkich wtyczek strony internetowej sundunce.pl

7.3 Zabezpieczona.

Bezpieczeństwo Twojej strony, treści, które się na niej znajdują i dane użytkowników to kluczowa kwestia przy okazji tworzenia strony internetowej. Widziałeś przykłady stron internetowych ogromnych globalnych marek z całego świata. Strony te odwiedzają miesięcznie miliony osób na każdym kontynencie. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu strony działają bez zarzutu na okrągło. Zapytaj o sposób zabezpieczenia Twojej strony potencjalnego wykonawcę. 

7.4 Zoptymalizowana pod kątem pozycjonowania.

Nawet najpiękniejsza strona na świecie nie przyniesie nam wiele korzyści dla biznesu, kiedy nie będzie na niej żadnego ruchu.  Oprócz działań marketingowych czy reklamowych, które sprowadzą potencjalnego klienta na Twoją stronę, potrzebujesz dodatkowo ruchu organicznego. Do tego potrzebna jest strona, która od samego początku jest dobrze widoczna w Google.

Więcej o najczęstszych problemach związanymi ze stronami, między innymi z brakiem widoczności oraz moimi rozwiązaniami przeczytasz tutaj.

7.5 Szybka i wydajna.

Strona WordPress może i zdecydowanie powinna być szybka. Trzeba zachowywać dobre praktyki podczas tworzenia witryny, na przykład: odpowiedni format zdjęć, brak zbędnych wtyczek czy kodu. Koniecznie sprawdź, jak prezentuje się optymalizacja szybkości stron, które stworzyła agencja, z którą rozmawiasz.
Możesz zrobić to pod tym linkiem. Wklejasz tutaj po prostu adres strony, którą chciałbyś przetestować.

szybkość strony internetowej kolodent.pl
Napisz do nas

Sprawdź czy możemy pomóc w Twoim przypadku.

Bezpłatna Propozycja

Masz pomysł na nową stronę? Prowadzisz biznes lub planujesz założyć nową firmę?

Napisz nam krótką wiadomość.

W odpowiedzi na Twoje zapytanie prześlemy Ci listę kilku pytań. Na ich podstawie będziemy mogli zaproponować Ci konkretne działania, idealnie dopasowane do Twojej obecnej sytuacji.

5/5
5/5 Według Opinii z Google
Kontakt Bezpośredni